T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 

 

                      

  

 TERÖR ARANANLAR   WEB SİTESİ

                    

    

 


Bulunduğunuz Yer: İlçemiz  >>   Coğrafi Yapı

 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

NUSAYBİN'İN COĞRAFİ DURUMU

     Nusaybin İlçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, Dicle Bölümü’nde, 37º 02´-37º 13´ kuzey enlemleri ile 41º 03´-41º 45´ doğu boylamları arasında, Mardin İli’nin güneydoğusunda yer alır. Mardin İli yüzölçümünün (8891 km²) %13,2’sini meydana getirir (1177 km²). Batısında Mardin merkez ilçesi, kuzeybatısında Ömerli İlçesi, kuzeyinde Midyat İlçesi, doğusunda Şırnak ili ve güneyde de Suriye ile çevrilidir. İlçe 500 metreyi aşan platosu ile yukarı Mezopotamya bölgesine Çağ-Çağ deresinin kıyısında bereketli topraklar üzerinde kurulmuştur. İlçe kuzeyi dağlık (Güneydoğu Toros dağlan) olup, kuruluş yeri itibariyle Ş.Urfa'dan başlayan Harran ovasının devamı olup, Cizre'ye kadar uzanan geniş bir ovanın üzerinde yer almıştır. Ova düz ve engebesizdir.


İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ:

İlçemiz yazları sıcak ve kurak, kışlan ılık ve yağışlıdır. Yağışlar genellikle yağmur şeklindedir. Kar yağışı çok nadirdir. Yaz aylarında 40-45° 'lere kadar çıkabilmektedir. Yörede yıllık ortalama sıcaklık 18.9° C'dir. Sıcaklık ortalamaları mevsimlere göre büyük farklılıklar gösterir. En soğuk aylar Aralık-Ocak, en sıcak aylan ise Temmuz ve Ağustos dur. Yıllık ortalama yağış miktarı 456.4 M3 /m2 dir. En çok yağış Nisan ayında, en az yağış ise Ağustos ayında olmaktadır. 2000 yılının yazı, bütün Türkiye'de olduğu gibi, son yüzyılın en sıcak yazı ifade edilmiştir. İlçenin doğal bitki örtüsü steptir.

Haber ve Duyurular
 
TAKVİM

T.C. NUSAYBİN KAYMAKAMLIĞI
Devrim Mahallesi Hınıs Caddesi No:32 Nusaybin/MARDİN